Kućna veterinarska ljekarna

naslovnica.jpg

Najsretniji smo kada je naš pas veseo i zdrav. No ponekad se ipak dogodi nezgoda ili neki problem sa zdravljem. Koji su to preparati, lijekovi i dodaci prehrani koje je mudro uvijek imati kod kuće ? Pročitajte u nastavku

1. Broj našeg veterinara

Na prvom mjestu je obavezno broj veterinara. Kada se pas razboli ili ozlijedi nije trenutak da se raspitujemo kojem veterinaru povjeriti liječenje psa. Ta je odluka donesena ranije, na temelju iskustva ili preporuka,  a telefonski broj tog veterinara je svim ukućanima uvijek na dostupnom mjestu.

Ovdje se nećemo baviti savjetima i načinima rješavanja ozbiljnih zdravstvenih problema. To ćemo, bez iznimke, prepustiti veterinarima.

Ono što ćemo u ovom tekstu navesti jesu preparati, dodaci prehrani i lijekovi koji su se iskustveno pokazali kao dobrodošao sastojak kućne ljekarne za našeg psa. Kao što imamo lijekove protiv glavobolje i raznih drugih bolova, preparate protiv temperature, flastere, sprejeve za tretiranje rana i ogrebotina za sebe i djecu, tako je mudro kod kuće uvijek imati i one kojima možemo pomoći svome psu.

Pa krenimo redom...

2. Preparati za saniranje vanjskih ozljeda i uboda kukaca

Prvenstveno mislimo na preparate za dezinfekciju ogrebotina i rana koje ne treba šivati, kao i preparate za saniranje uboda kukaca (ne i alergijske reakcije na ubod npr pčele !) te one koji umanjuju iritaciju kože, pospješuju zarastanje rana i sl.

octenisept.jpg

Octenisept - antiseptik za porezotine i ogrebotine, odličan za primjenu kod pasa jer ne peče

Betadine - otopina na bazi joda namijenjena dezinfekciji manjih rana i ogrebotina

Octenisept i Betadine nisu namijenjeni za istovremenu upotrebu. Dodatno, iskustvo je pokazalo da mali postotak pasa ne podnose dobro jod (nakon aplikacije Betadina počinju sliniti), stoga se unaprijed konzultirajte s vašim veterinarom koji preparat je primjereniji za vašeg psa.

flogocid.jpg

Flogocid krema ili Flogo mast - djeluje protuupalno, potiče regeneraciju oštećenog tkiva, pospješuje zarastanje rana, umanjuje posljedice uboda insekata (crvenilo, bol, otekline, svrbež). Svakako jedan od top 3 proizvoda u našoj kućnoj veterinarskoj ljekarni.


Mast za rane Vulnerasan

Prirodna mast a  enzimima (koji uklanjaju bakterije i mrtvo tkivo), propolisom,  cink  oksidom, lanolinom,  alantoinom,  vitaminima  A i E.

Za aktivnu njegu ošteće kože. Odlična potpora i kod dekubitusa. Njega kroz proteolitsku degradaciju otećenog i nekrotičnog tkiva. Uklanja nečistoće, bakterije i gljivice i spriječava razvoj mikroorganizama u rani. Štiti od vlage.Potiče i ubrzava prirodni proces cijeljenja.


3. Preparati koji pomažu kod problema s probavom

Ovdje  govorimo o preparatima koje koristimo za održavanje zdravlja i ravnoteže probavnog trakta u slučajevima kada pas reagira proljevom nakon što pojede neku hranu (koju nikada nije ranije jeo, npr pas koji jede dehidrat dobije obrok sirovog mesa, ili jedan dehidrat prenaglo zamijenimo drugim; hranu koja je psu premasna, npr ostatke pečenog mesa i slično).

Probiotici - danas na tržištu postoji mnogo probitika, različite namjene, kvalitete i cjenovnog ranga.

Od kada se i u Hrvatskoj mogu nabaviti odlični Four Leaf Rover proizvodi, među kojima je i nekoliko različitih vrsta probiotika za pse, oni su naš prvi izbor !

Koji su od njih najbolji izbor baš za vašeg psa, posavjetujte se sa svojim veterinarom. Ali svakako imajte kod kuće pri ruci neki od probiotika.

Prah kore skliskog brijesta - ako ste ikada po američkim stranicama ili grupama tražili dodatke koji pomažu kod proljeva ili želučano-crijevnih problema šire, naišli ste na preporuku za ovaj prah. Sliperry elm bark powder. Vrlo je popularan zbog svoje učinkovitosti. Popularnosti pridonosi i to što je prirodni pripravak.

Podržava zdravlje probave i pravilan rad crijeva, posebno kod proljeva. Bogat je nutrijentima i ima protuupalna svojstva.

dorwest.jpg

Prah kore drveća (proizvočađ Dorwest) - koristi se kod pasa s problemima u probavi i crijevnim poremećajima. Nama se pokazao kao nezamjenjiva pomoć kod navedenih problema, kojeg uvijek imamo kod kuće.

*nakon izlaska UK iz EU nažalost Dorwestovi proizvodi postali su teže (teško) dobavljivi i kod nas i u EU

* gore navedeni prah kore glatkog brijesta služi istoj svrsi

4. Preparati koje koristimo kada pas pojede nešto neprobavljivo ili nešto za što sumnjamo da bi moglo sadržavati otrov

Aktivni ugljen - veže toksine i štetne tvari i važno ga je dati psu čim prije (odmah) nakon što posumnjate na konzumaciju sumnjivog sadržaja. Popularni proizvodi su Carbomed (tablete ili granule izvorno namijenjene ljudskoj upotreb)i i Carbo Anima, pripravak namijenjen životinjama, koji se može primjenjivati i kod drugih tegoba probavnog trakta.

Parafinsko ulje - služi podmazivanju i lakšem izbacivanju izmeta i nepoželjnih predmeta koja je pas progutao. Razlika od ostalih ulja je u tome što se parafinsko ne apsorbira u organizmu, već samo prolazi kroz crijeva.

Niti aktivni ugljen ni parafinsko ulje nikako nisu zamjena za veterinarsku intervenciju kada je ona potrebna. I moguće trovanje i gutanje neprobavljivih predmeta su iznimno opasne situacije, zato pratite ponašanje svoga psa i ako posumnjate na problem, odmah se uputite veterinaru.

A prije nego što se problem dogodi posavjetujte se sa svojim veterinarom o načinu korištenja i doziranju ova 2 iznimno korisna pripravka. 

Još jedan izvrstan proizvod kojeg smo dodali u vlastitu kućnu veterinarsku ljekarnu - plus - bez kojeg ne idemo na put sa psima. Toliko nas je oduševio i toliko puta pomogao da smo ga svrstali u top 5 naj proizvoda u 2022. godini prema našem izboru. Enterozoo - inovativni absorptivni gel nove generacije koji se koristi kao veterinarski dodatak prehrani.

Primjenjiv kod proljeva, probavnih smetnji, povraćanja, gastritisa, trovanja i mnogo šire.

5. Lijekovi protiv bolova

Često nas pitaju o lijekovima protiv bolova. Njih baš nikako ne koristiti bez prethodne konzultacije s veterinarom. Neki lijekovi za ljudsku upotrebu općenito nisu uputni za pse, pogotovo oni poput Brufena, Voltarena, Andola i sličnih. 

Naš veterinar će procijeniti koji lijek protiv bolova dati, ukoliko uopće zaključi da ga treba dati. 

Nemojte ostati začuđeni ako se veterinar odluči ne dati lijek protiv bolov. To se događa primjerice kada pas šepa, a djelovanje lijeka zamaskira bol, pa pas nakon što bol nestane ponovno trči i skače umjesto da miruje, a na taj način ne doprinosi saniranju i izlječenju ozljede.

6. Sredstva za dezinfekciju

U današnje “novo normalno” doba kada su dezinficijensi vjerojatno traženiji od parfema, korisno im je posvetiti nekoliko redaka.

Pranje šapa, pseće opreme i zdjelica s Domestosom, Sanytolu, Lap Pro i sličnim sredstvima nije najbolji izbor. To su sredstva za sasvim drugačiju namijenu, kako je na njima i navedeno.

Naš izbor je Genox, koji i čisti i uklanja mirise, ima izuzetno širok spektar djelovanja, dezinficira površine, opremu i pribor, smije doći u dodir s kožom ( i našom i psećom) te nema ni nikakvih drugih mjera opreza pri korištenju.



Zarazni pseći kašalj

Zarazni pseći kašalj, možda čak poznatiji pod engleskim nazivom kennel cough relativno je česta zarazna bolest i zato ćemo se ovdje osvrnuti i na nju.  

Obično se javlja u prijelaznim razdobljima proljeće/ljeto i jesen/zima, ali u zadnje vrijeme kao da to pravilo više ne vrijedi jer ga susrećemo tokom cijele godine.

Neiskusni vlasnici pasa teže će ga prepoznati jer obično počinje kao da pas čisti (“popravlja”) grlo jer je nešto progutao. To se obično vrlo brzo razvije u pravi kašalj (koji kod pasa ne zvuči poput kašlja kod ljudi, što je još jedan od razloga zašto ga se slabo prepoznaje), često praćen curenjem nosa, a i temperaturom.

Ukoliko se radi o varijanti praćenoj temperaturom, odmah odvedite psa veterinaru da bolest ne bi poprimila ozbiljan tijek.

Za slabije varijante (koje su svojevrsni ekvivalent ljudske prehlade) dobro je pri ruci imati bezalkoholni dječji propolis ( s kojim možete psu nekoliko oputa na dan našpricati grlo) ili neki od psećih sirupa, upravo za tu namjenu. Dobre povratne informacije imamo za Asbrip, Vetussin ili Pulmo Alfa.

Čaj korijena bijelog sljeza ili trpuca također se može davati pomiješan s vodom ili u hrani.

Sve navedeno mogu biti i potporne terapije u slučaju jačeg oblika bolesti. Za sve specifičnosti i uzimanje zajedno sa antibioticima ili Bisolexom (koji se također često propisuje kao potporna terapija), savjetujte se sa svojim veterinarom.

I još neke važne napomene

Oprez s pripravcima na kojima je navedeno da služe za vanjsku upotrebu. Neki ( bolje rečeno većina) pasa je sklona lizati ozljedu, bolno mjesto ili na njih nanesen preparat  pa stoga treba paziti da se to ne dogodi. Najbolji način je onemogućiti psu da dotakne tretirano mjesto. Nekada su za to isključivo služili plastični ovratnici ili zavoji. Zanamo da je mnogima od vas žao stavljati kruti ovratnik na psa. Zato danas postoje i mekani ovratnici napravljeni od različitih tkanina ili tanka i mekana odjeća za pse koja pokriva potrebne dijelove tijela. 

Iznimno je korisno naučiti koja je normalna tjelesna temperatura našeg psa, normalna brzina otkucaja srca i frekvencija disanja u minuti. To su podaci koji će nam pomoći procijeniti događa li se sa psom nešto neuobičajeno i potencijalno opasno.

Nikako ne preporučujemo da su neiskusni vlasnici ti koji donose kranju odluku kada je psa potrebno odvesti veterinaru, a kada mu možemo pomoći kod kuće. 

Također ne preporučujemo da odluku o tome kada voditi psa veterinaru prepustite savjetima dobivenim na društvenim mrežama, ma koliko oni dobronamjerni bili.

Ako smo se već zapitali treba li naš pas veterinarsku skrb, očigledno nas je njegovo stanje ili ponašanje navelo na to. 

Svaka ogrebotina ili problemi s probavom nisu znak za uzbunu. Ali pas koji se odjednom smiri, ne želi ustati, samo spava, prestane jesti, odjednom pije mnogo vode i pokazuje  slična odstupanja od uobičajene rutine, pokazuje jasne znakove da se trebamo javiti našem veterinaru. I to što prije.

Nadamo se da vam ovdje navedeni preparati neće često trebati. Ali kada zatrebaju, najbolje ih je odmah imati pri ruci. Zato je neke ili većinu korisno ponijeti i na put. Pogotovo ako se nađete u situaciji kada do veterinara ne možete doći odmah.

Želimo vam puno zdravlja i veselih trenutaka sa vašim ljubimcem :-)

*ažurirano srpanj 2024. godine

Previous
Previous

Psi seniori

Next
Next

Razmažen pas