4 “kada” u školovanju pasa
Naša je filozofija da u radu sa psima koristimo metodu kliker treninga. Metoda, najkraće rečeno, podrazumijeva “označi i nagradi” poželjno ponašanje ili ponašanje koje želimo da se ponavlja.
Rad sa psima ne podrazumijeva samo formalni trening - školovanje ili učenje osnovnih vježbi, kao što su dođi, sjedi, lezi… Metodu klikera možemo koristiti i u socijalizaciji, učenju kućnog odgoja ili bilo kojoj prilici kada želimo naučiti ili dati do znanja psu da nam se sviđa to što radi.
Kao nagradu, u radu sa psima - kućnim ljubimcima najčešće koristimo hranu.
Zašto je tome tako odgovorit ćemo u sljedećem tekstu. Također, opširnije ćemo opisati kliker metodu.
A ovaj tekst posvetit ćemo najčešćim pitanjima koja dobijamo od ljudi koji se prvi puta susreću sa ovakvim načinom rada sa psima. To su:
kada klikamo,
kada nagrađujemo,
kada dodajemo riječ,
kada možemo izbaciti hranu.
Kada “klikamo”
S obzirom da kliker podrazumijeva oznaku poželjnog ponašanja, poanta je da se upravo to ponašanja i označi (a potom i nagradi).
Drugim riječima, klikerom označavamo trenutak kada pas pokaže ponašanje (npr okrene se prema nama) ili poziciju (sjedne, legne…).
Kada nagrađujemo
Nagrada (najčešće u obliku hrane) slijedi uvijek nakon “klika”.
Uz to što je bitno da dolazi nakon, bitno je i koliko to nakon može dugo trajati. Odgovor na to pitanje je od 0,5 do 3 sekunde.
Ukratko, nakon što psu upotrebom klikera označimo da je nešto napravio dobro, imamo ograničeno, ali dovoljno vremena da ga nagradimo. Teško da ćemo biti brži od donjeg vremenskog praga. Ako nam se čini da jesmo, postoji velika vjerojatnost da smo istovremeno kliknuli i dali nagradu. A tako ova metoda ne funkcionira.
Ako želimo da pas shvati za što je nagrađen, trebamo se potruditi i da ne budemo sporiji od gornjeg vremenskog praga. Za to je potrebno malo vježbe, ali i prikladna oprema u kojoj držimo hranu. Ako hranu držimo u džepu jakne i još k tome u vrećici, 3 sekunde nam sigurno neće biti dovoljno. Kao što nam neće biti dovoljno niti da hranu izvadimo iz ruksaka. Zato koristimo ili torbice za trening pasa (ili priručne torbice sličnog izgleda), jakne s dubokim džepovima ili prsluke izrađene baš za tu namjenu.
Kada dodajemo riječ
Ovaj način rada podrazumijeva da psa najprije naučimo ponašanje ili poziciju - bez da mu pritom govorimo riječi koje želimo da to označavaju.
Tako ćemo primjerice, najprije naučiti psa da rado, veselo, brzo i najkraćim putem dolazi do nas - označavajući i nagrađujući ga kada to radi - a tek kasnije dodati riječ koja označava to ponašanje - najčešće “dođi”.
Zašto ? Najjednostavnije rečeno, ako prebrzo dodamo riječ, riskiramo da smo “nalijepili” riječ na nešto što pas ne razumije dobro i u potpunosti. Riskiramo da dodamo riječ na neko iz perspektive psa, sasvim drugo ponašanje.
Zato ne brzamo s dodavanjem riječi. Kao što ni ne dodajemo riječi koje psu ne znače puno jer smo ih izgovorili bezbroj puta, što nije bilo popraćeno i odgovarajućim ponašanjem psa. Ali ovo je već tema za neki drugi, zaseban blog.
Kada možemo izbaciti hranu
Pravo pitanje je kada možemo izbaciti nagrade. A pravi odgovor na to pitanje je - nikada !!!
U toku učenja, ne samo da je poželjno, nego je i potrebno nagrađivati psa. Psi vole ponavljati ponašanja koja ih dovode do nagrade (ili do onoga što žele). Na toj se postavci zasniva metoda pozitivnog potkrepljivanja, koja kaže da će se radnja koja je popraćena pozitivnim efektima učvrstiti u pamćenja, a time i u ponašanju. Drugim riječima, poželjne posljedice povećavaju šansu za ponavljanje određenog ponašanja.
Važno je naglasiti da je poželjno cijeli život povremeno nagrađivati psa za neka ponašanja. Kada napravi nešto stvarno dobro, zašto ne bi dobio nagradu ?! S vremenom, to je stvar kriterija. Na početku učenja nagrađujemo mnogo za male stvari. Kasnije, kako pas savladava i uči, kriteriji se podižu. Koliko god dobro školovan pas bio, zaslužio je nagradu kada se vrati k nama umjesto da otrči za zecom!
Drugi dio odgovora na pitanje cjeloživotnog nagrađivanja nalazi se u činjenici da nije samo hrana nagrada. Hrana nam je odličan alat u procesu učenja. Kasnije neka nagrada psu bude upravo ono što želi, primjerice igra sa drugim psom. Ali pas najprije treba naučiti da kada vidi drugog psa, obrati pažnju na nas (kažemo pita nas smije li), nakon čega slijedi nagrada – igra s psećim prijateljem.
O nagradama i nagrađivanju, kao i o metodama rada sa psima koje uključuju označavanje ponašanje, pročitajte u sljedećim tekstovima.