Poslastice za pse

Današnje tržište proizvoda za kućne ljubimce preplavljeno je proizvodima, brendovima, nazivima, sloganima, privlačnim pakiranjima. Izbor je ogroman i stalno se povećava. Teško je pratiti što sve nudi, a nije lako ni odlučiti što izabrati.

No, potrošači postaju sve zainteresiraniji i informiraniji o tome što kupuju, čime zahtijevaju i sve veću kvalitetu proizvoda. Upravo zato posljednjih se godina na tržištu može pronaći sve više odličnih poslastica za pse.

Bilo da ih koristimo u treningu, dajemo za zabavu ili samo zato što volimo naše pse, kvalitetne poslastice zadovoljavaju 2 uvjeta (oba):

- zdrave su i

- ispunjavaju svrhu.

ZDRAVE POSLASTICE

Šareno pakiranje, keksići u bojama nalik bombonima i u obliku šapica mogu pobuditi simpatije i izazvati osmijeh, ali ne jamče i kvalitetan proizvod.

Umjetnim bojama i hrpama raznih aditiva nije mjesto u zdravom proizvodu.

Meso, životinjski dijelovi, voće i povrće prirodni su, zdravi i dobrodošli sastojci.

POSLASTICE SU POSLASTICE AKO ISPUNJAVAJU SVOJU SVRHU

Da bi poslastice bile poslastice (kako im i samo ime govori), pas ih mora obožavati. Ne samo voljeti kao i drugu hranu. Ili odlučiti povremeno pojesti, a povremeno okrenuti glavu.

Ako ih pas prihvaća kao u navedenom primjeru, ponudite mu nešto drugo. Samo zato što na pakiranju piše poslastica, keks, nagrada ili slično, ne jamči i da će se ono što je u pakiranju svidjeti našem psu. Pas je taj koji odlučuje što mu se sviđa, a što ne. Uostalom, to je njegova nagrada!

Nadalje, poslastice mogu, osim veličine manjeg ili većeg zalogaja, biti namijenjene i za žvakanje ili lizanje.

Osim kao (dugotrajnu) nagradu, možemo ih koristiti kako bi zabavili ili smirili psa, spriječili dosadu ili destruktivna ponašanja. U tim slučajevima važno je odabrati vrstu poslastica koje potiču ili doprinose upravo onim ponašanjima koja želimo, a ne izazivaju suprotna, stres ili frustraciju.

Poslastice ne moraju nužno biti kupovne, možemo ih izrađivati i sami. Ovisi koliko vremena i resursa imamo. Bilo da se radi o termički neobrađenim sastojcima, dehidriranim, kuhanim ili pečenim, uvijek se držimo sastojaka primjerenih za pse.

Poslastice dijelimo i prema slijedećim kriterijima:

- standardne – one koje smiju jesti svi psi koji nisu na posebnoj prehrani

- posebne – određene, ciljane poslastice koje smiju jesti psi koji su iz nekog razloga na posebnoj prehrani (uslijed alergija ili intolerancija na pojedinu hranu, bolesti poput gastrointestinalnih poremećaja , bubrežnih bolesti, dijabetesa …),

- funkcionalne (namjenske) - ciljane poslastice koje osim što su zdrave i fine, u sebi sadrže i određene sastojke što ih svrstava u dodatke prehrani (dodaci za zglobove, za smirivanje uslijed stresa i sl).

I na kraju dvije VAŽNE napomene:

-sve poslastice, a posebno one funkcionalne uobičajeno imaju ograničen dnevni unos,

- poslastice NISU zamjena za hranu; ako pas ne želi jesti određenu hranu, rješenje je otkriti koji je uzrok tome ( i po potrebi promijeniti hranu), a ne nadopunjavati ili zamijeniti dnevni unos hrane poslasticama.

Osobno smo najskloniji mesu, životinjskim dijelovima i pojedinom voću. Dehidrirano ili svježe uvijek je izazove veliko veselje. I uvijek se, naravno traži komad više.

Poslastice nabavljamo u Snackers ili Simply The Best Pet Shopu.

Na uvodnoj slici su:

Snackers dehidrirana goveđa jetra, srca, tripice i Sardine,

Nature’s Munch Digestion&Health i freez dried banane, Pawfect maslac od kikirikija, MeatSnax AntiWorm (sve Simply The Best Pet Shop).

Previous
Previous

Petarde, strah i lijepljenje etiketa

Next
Next

Pseća prijateljstva