Kako obogatiti život svome psu (4) - hrana

Kako život psa učinit punijim, smislenijim i ispunjenijim zabavom? Jedan od prvih odgovora je omogućiti psu da ispoljava urođena pseća ponašanja. O njušenju smo pisali u prošlom blogu. Istraživanje će biti tema slijedećeg. U ovom ćemo se baviti hranom te načinima i mogućnostima kako pomoću hrane, igračaka i ostalih rekvizita koji se kombiniraju sa hranom možemo obogatiti život svom psu.

Hrana izvan zdjelice

pexels-photo-4588031.jpeg

Većina ljudi daje psu obrok poslužen u zdjelici. Svaki dan, svaki puta, cijeli život. Dio njih traži od psa da se ne smije približiti zdjelici bez posebne, dodatne potvrde. Pas mora sjediti i čekat (“čekaj, čekaj, čekaj….. čeeeeeeeeeeekaj …”)  i na znak vlasnika smije prići i početi jesti. Vrlo dosadno, monotono i frustrirajuće iz perspektive pse. Ako je riječ o kontroli ili samokontroli, postoje mnogo bolji i zabavniji načini, ali to nije tema ovog teksta.

Umjesto na uobičajen način, pokušajmo svom psu, barem ponekad, ponuditi hranu i na drugačije načine. Obroke možemo činiti izazovnijim, interaktivnim i zabavnim. To će naići na odobravanje našeg psa jer su psi po prirodi znatiželjna bića koja u sebi imaju usađene instinkte potrage za hranom

Nagon za samoodržanjem, kojeg karakterizira i potreba za ishranom, jedan je od dva najvažnija nagona. U prirodi je nagon za hranom visokog intenziteta i prioriteta jer jesti znači preživjeti

Dobar dio pasa kućnih ljubimaca ima ovaj nagon slabo razvijen i hrana im je nisko na listi prioriteta. To nije dobra karakteristika. Iako za nju ima više razloga, dobra vijest je da se niska želja za hranom može podići, a hrana postati bitnija u životu psa.

Za onaj dio pasa, koji vole jesti i imaju visoko izražen nagon za hranom ( što obično ide u kombinaciji s još visoko izraženih nagona) obrok izvan uobičajene zdjelice zadovoljit će barem dio njihovih potreba za zabavom i mentalnom stimulacijom.

Obrok izvan uobičajene rutine dobitna je kombinacija za većinu pasa. Razlika je u tome koji način davanja hrane ćemo koristiti jer svaki ima svoju namjenu i prednosti za određen tip pasa.

Krenimo redom…





Igračke koje se pune hranom

Danas ih je na raspolaganju mnogo, a možemo ih podijeliti u dvije kategorije - one u koje se stavlja meka hrana i one u koje se stavlja dehidrirana pseća ili neka druga kruta hrana.


Igračke koje se pune mekom hranom

Glavna im je karakteristika zabaviti psa na način da ližući polako dolazi do hrane. Ovaj način, iako zabavan, uobičajeno smiruje pse. Zato ove igračke možemo koristiti i svaki puta kada želimo da nam je pas duže miran.

Iskustveno, sljedeće igračke dobile su dobre ocjene od pasa koji su ih isprobali. U ovom tekstu smo ih poredali prema dostupnosti hrane iz njih, počevši s onima iz kojih je hrana vrlo lako dostupna, prema onima iz kojih se treba više potruditi da se sva hrana “počisti”.

Zašto je to važno ? Zato jer psi s niskim nagonom za hranom lako odustaju od preteško postavljenog zadatka dolaska do hrane. Slično se može dogoditi i plahim psima. Zato njima, pogotovo u početku ponudite igračke s lakim pristupom. S druge strane, teži izazovi mogu se pokazati lošim izborom i za pse tankih živaca, stoga za njih predlažemo izbor zlatne sredine.


SodaPup lickimatovi

Namijenjeni su kao pomoć pri smanjenju dosade, anksioznosti i destruktivnih ponašanja. 

SodaPup eMat lickimat

Različitog dizajna za različite razine - od vrlo laganog preko srednje teškog do teže dostupnosti hrane. Razina težine ovisi o uzorku, dubini i gustoći uzorka.

Lagano: bones

Srednje teško: Honeycomb, Autumn

Teško: Hearts, Jigsaw, Flovers, Xmas

LickiMat Soother, Buddy i Playdate

Namijenjeni su kao pomoć pri smanjenju dosade, anksioznosti i destruktivnih ponašanja. 

Dodatna prednost je korištenje kod pasa koji prebrzo jedu, doslovno gutajući hranu, što ovakav način hranjenja onemogućava. Doduše, da bi potpuno usporili jedenje, morat ćemo se pozabaviti i teksturom hrane.


LickiMat Slomo

Namijenjen je usporavanju jedenja, ali se može koristiti na isti način kao i Soother.


LickiMat Wobble

 Zbog svog oblika predstavlja alternativnu hranjenju iz zdjelice pri čemu zadržava prednosti ove vrste igračaka. Hrana je i dalje relativno lako dostupna, ali ipak zahtijeva više truda. Više truda obično povlači za sobom i dulje jedenje, što je dodatni bonus. 

Kao i prethodnici, i ova je igračka namenjena smanjenju dosade, destruktivnih ponašanja i anksioznosti. Razlika od prethodnika je u dostupnosti hrane.

 

LickiMat Splash

 Zdjelolikog oblika, ova igračka je dodatno dizajnirana tako da se može zalijepiti na neku površinu. Također i vertikalno (npr na zid). Namijenjena je smanjiti stres privlačenjem pažnje na ukusnu hranu kojom se može napuniti ova igračka, u procesu učenja psa na kupanje, grooming, posjete veterinaru i sl. 

 


WestPaw Toppl i SodaPup Potovi

 Osim što se može puniti mekom hranom, možemo ih napuniti i dehidratom ili poslasticama slične teksture (tvrdim).

SodaPup Honey Pot

Kada ih napunimo mekom hranom, pas lizanjem dolazi do hrane, čime se postiže svrha sličnih igračaka (lizanje smiruje psa).

TOPPL.png

Toppl

Za razliku od toga, kada ga napunimo tvrdom/krutom hranom, pas do nje dolazi na drugi način, pa i igračka ima sasvim drugu namjenu. O tome više u dijelu ovog teksta posvećenom takvom igračkama.

 

Kong Classic

Kao što mu samo ime kaže, ova igračka zasigurno ima status klasika, s obzirom na duljinu prisutnosti na tržištu i svoju popularnost. 

Od svih do sada spomenutih igračaka, ona predstavlja najveći izazov kada je u pitanju dostupnost hrane. 

Može se, kao i Toppl, puniti i mekom i krutom hranom, o čemu tada ovisi i njena namjena.

Postoje verzije Extreme i Puppy. Razlikuju se u teksturi/materijalu od kojeg su izrađene. Puppy je mekanija verzija, primjerena zubićima štenaca, dok je Extreme izrađen od izrazito izdržljivog materijala na bazi gume i namijenjen pasioniranim žvakačima s jakim čeljustima i zagrizom.

 

Igračke koje se pune krutom hranom

Pod krutom hranom ovdje smatramo ili dehidrat ili poslastice tvrde/krute teksture.

WestPaw Rumbl

WestPaw Rumbl

Namjena ovih igračaka je drugačija od onih koje se pune mekom hranom. Kod ovih igračaka pas do hrane ne dolazi lizanjem, već uglavnom guranjem igračke ili njuškom ili šapom, pri čemu hrana ispada.

Pas pojede dio hrane koju je na ovaj način “izvukao” iz igračke i nastavlja sa zabavom. 

Kong Biscuit Ball

Kong Biscuit Ball

Kong Revard Ball

Kong Revard Ball


Obje vrste igračaka služe za zabavu, ali dok punjenje mekom hranom potiče smirenje, punjenje krutom hranom (zbog načina dolaska do hrane) potiče aktivnost. Zato je važno točno znati što želimo postići kod pasa. 


Upozorenje o informiranom odabiru, vrijedi i za ovu vrstu igračaka. Nisu sve za sve, pa tako one s lakšom dostupnosti hrane preporučujemo za pse početnike, plahe pse, pse s niskim nagonom za hranom. Takvim psima mudro je odabrati vrlo primamljivu krutu hranu, barem u početku, dok se tek uče i privikavaju na ovu vrstu igračaka. 

Također, nije mudro trpati igračke hranom dokle stane. Bolje je staviti manje hrane, koja će tako lakše ispadati. Količinu hrane postepeno povećavamo, kako vidimo da pas postaje siguran i zabavljen igračkom.

Kong Wobbler

Kong Wobbler

Isto vrijedi i za pse kratkih živaca jer kod njih nemogućnost dolaska do hrane može dovesti do druge vrste frustracije. Oni, za razliku od plahih ili pasa niskih nagona neće odustati, ali ćemo izazvati frustraciju, često vrlo destruktivnu.


Uz ranije spomenute Toppl i Kong Classic, ovdje ćemo nabrojati još nekoliko dobrih odabira:

WestPaw Tux koji se može puniti i kombinacijom meke i krute hrane, WestPaw Rumbl te Kongove Biscuit Ball, Rewards Ball, Stuff-A-Ball i Wobbler.


To naravno nisu sve igračke koje postoje na tržištu, pa vas za pregled cijelog asortimana upućujemo na stranice pojedinog proizvođača.


Žvakalice

Sušene/dehidrirane životinjske žile, uši, grkljani, tripice i slično odličan su odabir kada želimo zabaviti psa, na miran način. 

241221373_247722287220637_8014831281023581755_n.jpg

Ne predstavljaju obrok, ali se mogu koristiti kao nagrada te kao i igračke koje se pune hranom, kao zabava, za smanjenje dosade i destruktivnih ponašanja.


Naravno da postoje i igračke za žvakanje, ali to je tema bloga o igračkama jer se u ovom bavimo temom obogaćivanja života psa uz pomoć hrane.


Za one koji su i dalje skeptični prema ovim igračkama i žvakalicama jer ih smatraju bacanjem novca, podcrtat ćemo da i lizanje i žvakanje potiču izlučivanje endorfina koji pomaže psu da se opusti i smiri. 


Podloge za njuškanje

O podlogama za njuškanje i njihovoj upotrebi pisali smo u blogu o njušenju 

https://kk-dogguru.org/blog-posts/kako-obogatiti-ivot-svome-psu-3-njuenje .


Zato ćemo ih ovdje samo kratko spomenuti u kontekstu hrane. 

Šnjufavci, njuškavci ili kako god ih od milja nazivali odličan su način za ponuditi psu hranu na zabavan i poticajan način. U njih možemo staviti poslastice, ali i cijeli obrok (pod uvjetom da se radi o suhoj/krutoj hrani).


Pas mi je uništio igračku 

Važno je da igračka posluži svojoj svrsi (koju joj je proizvođač namijenio), a to je u ovim slučajevima hranjenje putem igračke.

Ako i nakon toga ostavimo psu da igračku grize do kada on to želi, vrlo vjerojatno ćemo postići dvostruki negativni rezultat. Moguće je da će pas igračku potrgati. Dio pasa trganjem ispoljavaju frustraciju, a to ne želimo. I drugo, ostat ćemo bez igračke. Kada su u pitanju neki psi, samo mramor, kamen i željezo ne mogu biti slomljeni. Ali to nisu materijali koje bi psi uopće trebali imati u ustima, a kamoli žvakati - iako jedino njih ne mogu potrgati.


Nekoliko važnih napomena 


Oprez kod ostavljanja pasa samih s igračkama. Kako bi bili sigurni da se ništa loše neće dogoditi, najbolje je ne ostavljati pse bez nadzora. 


Ako proizvođač daje preporuke o korištenju određene veličine igračke za određene veličine pasa, slijedimo ih. 


Kada nabavljamo igračke za pse, bitno je da vodimo računa o materijalima od kojih su izrađene. Bitno je da su i izdržljivi i ne škodljivi.


Imajmo na umu da igračke iz kojih je hrana lako dostupna ne predstavljaju izazov za sve pse. Dobar dio pasa će svoj obrok završiti i prebrzo i prelako, pa igračka nije postigla svoju funkciju.


Igračke ne smiju predstavljati izvor frustracije. Zato vodimo računa da je dostupnost hrane iz igračke koju dajemo psu primjerena, niti preteška, niti prelagana.

photo-1586796304259-5fa44d5e3f71.jpg




Hrana i različiti načini hranjenja još su jedan način kako psa učiniti emocionalno, mentalno i fizički ispunjenim i zdravim. Zato je dobro da im nađemo mjesto u životu našeg psa i koristimo ih za zabavu, ali i kao pomoć u odgoju, socijalizaciji i treningu.


U slast :-)













































Previous
Previous

Pseća prijateljstva i uzori

Next
Next

Kako obogatiti život svome psu (3) - njušenje