Kako doći do “dođi”

Kad bi većinu vlasnika pasa pitali što im je najvažnije da nauče svog psa, odgovor bi bio «da mi se vrati kada ga pozovem».

Slažemo se da je dođi  OBAVEZNA i NUŽNA vježba koju svaki pas treba savladati. I to temeljito i dosljedno. Ne zato da bismo bili glavna faca u kvartu i demonstrirali vještinu na psećoj livadi. Bezpogovorni dolazak (ili opoziv) je preduvjet za dobrobit psa i ostalih bića na našem planetu. U nekim situacijama čini razliku između živog i zdravog psa i onoga koji to više nije.

Dolazak na poziv

Zu.jpg

Što znači dođi ? Prevedeno s ljudskog na pseći, dođi je znak psu da odmah prekine sve što radi i brzo se, najkraćim putem vrati do nas.

U školovanju pasa razlikujemo tzv. formalni i neformalni dolazak na poziv.

Neformalni dolazak podrazumijeva da pas, na poziv (riječ ili znak) dođe do vlasnika i ostane uz njega.

“Dođi” u sportskoj radnoj kinologiji

“Dođi” u sportskoj radnoj kinologiji

Formalni dolazak koristi se i uči uglavnom na višim stupnjevima školovanja ili kod sportskih pasa. Ovakvo izvođenje vježbe zahtijeva da pas radosno, brzo i direktno dotrči do  vodiča i sjedne tik i ravno ispred njega.

Razlika je velika. Formalni dođi sastoji se od puno više elemenata koje pas i vodič moraju savladati i nije nužan u svakodnevnom životu i osnovnom školovanju.

Često objašnjenje da se dođi uči upravo tako - da pas prilikom dolaska mora sjesti ispred nas - jer ako sjedne ne može otići, nego ostaje na mjestu (pored nas), stvarno moramo uzeti s rezervom. Nije pozicija ta koja zaustavlja psa da ne ode svojim putem. U svakodnevnom životu nije nam bitno da li je pas sjeo, legao ili stao ispred ili pored nas. Bitno je da je došao.  A ono što drži psa uz nas je način školovanja koji uči psa da ostane uz nas dok mu ne kažemo da radi nešto drugo. No to je tema za neki drugi blog.



Kako naučiti psa da dolazi na poziv

Zašto je dođi tako težak za savladati ? Zato što uglavnom kada zovemo psa da nam se vrati, prekidamo ga u onome što radi. Baš to što je radio je većini pasa zabavnije i interesantnije od povratka vlasniku, koji će ga (vjerojatno) staviti na povodnik i odvući od izvora zabave.

Da bi nam se pas odazvao uvijek, a ne samo kada nema što zanimljivije za raditi, potrebno je nekoliko elemenata.

Dođi je spoj dobrog odnosa sa psom, dobre škole i posloženih prioriteta

Dođi je spoj dobrog odnosa sa psom, dobre škole i posloženih prioriteta

Dobar odnos i posloženi prioriteti znače da pas zna da se kod nas nalaze za njega dobre stvari, da ga uvijek nagrađujemo kada (i samostalno) dođe k nama, da mu se uvijek razveselimo i pohvalimo ga, da ga NIKADA ne grdimo ili kažnjavamo kada dođe, da smo mi bitniji i zabavniji od okoline.

Dobra škola nas uči korak po korak kako to postići.

Zato što je dođi iznimno bitan, ali i relativno težak za savladati, važno je da ga pravilno učimo od rane šteneće dobi. Za početak kriteriji su NISKI, a nagrade VELIKE. Kako štene shvaća što se od njega očekuje i pozitivno reagira, kriteriji se polako dižu, a nagrade i dalje ostaju velike.

I ovdje vrijedi općenito pravilo - učimo u mirnoj okolini. U početku učenja dovoljno je da štene smo dođe. Ne “natječemo” se za pažnju sa drugim psima, ljudima ili mirisima. Kada štene to uspješno savlada, postepeno dodajemo ometače. Kako dižemo kriterije ishod uvijek mora biti istii – na poznati signal, štene ostavlja sve što je radilo i veselo i brzo dolazi . Ako se to ne događa, prebrzo smo podigli kriterij., Stoga se vraćamo korak ili više koraka  unazad. Ovisi gdje smo zapeli.

Da bi nam dođi bio uspješan, treniramo na raznim mjestima, u raznim situacijama, iz raznih pozicija

Da bi nam dođi bio uspješan, treniramo na raznim mjestima, u raznim situacijama, iz raznih pozicija

239752490_570775140623433_480495833460297856_n.jpg





Najčešći problemi i njihovi uzroci

Opisani način učenja je temelj uspješnog dolaska. No, dođi ne možemo izolirati iz konteksta ukupnog odnosa sa psom.

Ako nam pas ne želi rado doći, znači da nismo uspostavili dobar odnos. Moguće je da nas pas jednostavno ne doživljava. Ili nas doživljava kao uteg s druge strane povodnika. Ili nas se boji. 

Mnogo je razloga zašto nam pas ne želi rado doći. Razloge možda i ne znamo, ali ih najčešće vidimo kroz sljedeće probleme:

-    pas nam dolazi samo kada nema ništa zabavnije za raditi,

-    pas ignorira riječ dođi ( smisao je izgubljen nakon što smo bezbroj puta „rafalno“ vikali „dođi, dođi, dođi, dođi…“, a pas nije reagirao),

-    vikali smo na psa kada je napokon došao, pa više ne želi doći ili oprezno i sa strahom prilazi,

-    pas ne želi doći, a kada mu se približimo bježi od nas,

-    varali smo psa da ćemo ga nagraditi kada dođe,

-    svaki puta kada je pas došao, stavljali smo ga na povodnik – pas počinje predviđati što će se dogoditi i više ne želi doći,

- postavljamo prevelika očekivanja pred mladog ili nedovoljno školovanog psa….





Kako riješiti problem nedolaska psa na poziv

Ovo su samo najčešći s kojima se susrećemo.

Da bi riješili ove (ali i ostale probleme) potrebno je riješiti razlog zašto nam pas ne želi doći.

To učimo na praktičnoj radionici “Dođi” i tečaju “Krećemo iz početka”.


Radionica “Dođi”

Praktična radionica namijenjena je i početnicima i onima koji s vježbom “dođi” imaju problema jer učimo kako naučiti psa da nam rado dođe i kako riješiti najčešće probleme “nedolaska”.

Održava se na klupskom poligonu u trajanju od 2 sata.


Tečaj “Krećemo iz početka”

Tečaj 1.jpg

Ovaj tečaj je namijenjen svima koji žele naučiti kako "udariti temelje" za uspješan suživot sa psom. Tečaj stavlja vježbu “dođi” u kontekst cjelokupnog odnosa sa psom (o čemu smo ranije pisali u ovom blogu).

Kroz tečaj se učiti  kako uspostaviti kontakt sa psom, kako dobiti i zadržati pažnju psa te kako komunicirati sa psom. Vježbe na koje ćemo se najviše fokusirati su: „pogled u oči“, odazivanje na ime“ i „dođi“. Ukratko, kako vlasnika vratiti visoko na listu prioriteta psa (prije drugih ljudi i pasa). I naravno, sve ostalo što polaznike muči u odnosu sa njihovim psom.

Ako se osjećate kao uteg s druge strane povodnika, bez kojeg bi pas «odlepršao» u svom smjeru, ovo je tečaj za vas .

Tečaj se odvija kroz 5 treninga (u trajanju od 2 školska sata), na klupskom poligonu i po dogovoru s polaznicima, izvan njega.


Dakle, naoružajte se pozitivnim stavom, nagradama i klikerom i trenirajte sa svojim psom. 

Ni jedan pas se nije rodio sa naučenom vježbom dođi








Previous
Previous

Kako obogatiti život svome psu (3) - njušenje

Next
Next

Psi seniori