Prva generacija zagrebačkih „pasa građanina“ s diplomom iz psećeg bontona
Ispit po nacionalnom programu Pas građanin
Zagreb 20.2.2021. godine
Nacionalni program Pas građanin
Pas građanin je prvi i jedini program Hrvatskog kinološkog saveza namijenjen školovanju pasa kućnih ljubimaca i, naravno, njihovih vlasnika.
Zašto Pas građanin ?
Cilj je podići svijest javnosti o važnosti školovanja pasa te omogućiti kvalitetno i ciljano školovanje svima zainteresiranim vlasnicima u Republici Hrvatskoj. Tako Hrvatski kinološki savez, kao krovna hrvatska kinološka organizacija, daje svoj doprinos širenju i podizanju kinološke kulture na višu razinu.
Provođenjem programa želimo spriječiti probleme izazvane neznanjem, nepoznavanjem psećih životnih potreba ili jednosmjernom komunikacijom sa našim psom.
S druge strane, psi i vlasnici koji su položili ispit i sami će biti ambasadori programa Pas građanin te će svojim pozitivnim primjerom dotaknuti i potaknuti i ostale vlasnike pasa da uvide važnost kvalitetnog i ciljanog školovanja svog ljubimca. Na taj način svi zajedno doprinosimo širenju kinološke kulture u svojim sredinama.
Što učimo?
Tijekom školovanja psi i vlasnici uče pravilno savladavati situacije kroz koje svakodnevno prolaze u stvarnom životu.
Program je osmišljen upravo zbog toga – kako bi psima i njihovim vlasnicima olakšao svakodnevno funkcioniranje.
Program školovanja sastoji se od dvije tematske cjeline: vježbi temeljne poslušnosti i socijalne snošljivosti. To su vježbe:
praćenje na povodniku,
sjedi/čekaj,
lezi/čekaj,
dolazak,
susret s ljudima,
susret sa psima,
prolazak kroz grupu ljudi,
čekanje u grupi pasa,
odvajanje od vlasnika i odnos prema stranim ljudima te
ponašanje psa prilikom očitanja mikročipa.
Što je i zašto je bitna socijalna snošljivost ?
U kontekstu pasa, socijalna snošljivost podrazumijeva mogućnost normalnog funkcioniranja u svakodnevnom životu u zajednici u kojoj pas živi.
Pas kojem je socijalna snošljivost na zadovoljavajućoj razini je pas koji reagira stabilno – NE agresivno niti pretjerano plašljivo – prema ljudima, životinja i stvarima s kojima se susreće.
Poželjno je da se naš pas osjeća opušteno na novim mjestima i u novim okolnostima. Da ljude, mjesta i predmete (uključujući i one koje prvi puta vidi) poima kao sastavni dio okoline i prema njima se ponaša ravnodušno, umjesto da pokušava ostvariti kontakt, na pozitivan (skačući/»pozdravljajući») ili negativan (napadajući) način.
Pas se ljudima i psima približava SAMO i TEK NAKON dopuštenja svog vodiča.
To je koncept koji učimo u okviru vježbi socijalne snošljivosti tijekom školovanja za nacionalni program Pas građanin.
Susreti sa nepoznatim ljudima i psima, ponašanje među ljudima, mirno čekanje dok su drugi psi u blizini, kao i mimoilaženje s njima su situacije s kojima se vlasnicima psa, posebice oni koji žive u gradovima, susreću više puta svaki dan. Upravo zato su i odabrane kao obavezan dio programa. Odvajanje od vlasnika i kontakt strane osobe sa psom (vježba očitanja mikročipa) nisu toliko svakodnevne, ali su životne situacije s kojima se svaki pas susretne tijekom života. Odlazak veterinaru samo je jedna od najčešćih. Sve su to situacije koje učimo pravilno savladavati u sklopu školovanja.
Koji su uvjeti za upis?
Školovanju i ispitu mogu pristupiti svi psi, bez obzira na veličinu, pasminu ili rodovnicu. Jedini uvjet za pristupanje školovanju i ispitu jesu vlasnikova želja za učenjem i aktivnim bavljenjem sa svojim ljubimcem.
Dobna granica za pristupanje ispitu je starost psa od najmanje 10 mjeseci.
Dobna granica za vodiče je punoljetnosti. Ispitu mogu pristupiti i djeca u svojstvu vodiča, uz pisanu suglasnost roditelja i pod uvjetom da su starija od 14 godina.
Koje su prednosti ovog školovanju u odnosu na sve ostale programe školovanja kućnih ljubimaca u Hrvatskoj?
Školovanje po ovom programu u sebi objedinjuje sve niže navedeno, a to je i ono što ga izdvaja i čini jedinstvenim:
- prvi i jedini program za školovanje pasa kućnih ljubimaca pod okriljem Hrvatskog kinološkog saveza
- školovanje mogu provoditi samo kinološke udruge članice HKS-a
- školovanje mogu voditi samo voditelji tečaja i pomoćnici voditelja tečaja školovani u Školi za stručne kadrove HKS-a,
- ispit mogu suditi samo suci za rad sportskih pasmina pasa koji su za to školovani i ovlašteni od HKS-a,
- školovanje se odvija po jedinstvenom programu u cijeloj RH,
- program školovanja ciljano je osmišljen kako bi vlasnici pasa kućnih ljubimaca naučili upravo ono što im treba u svakodnevnom životu,
- za pristupanje programu školovanja i polaganju ispita nije potrebno biti član HKS-a
Kako izgleda ispit?
Ispit se sastoji od vježbi koje smo učili tijekom školovanja. Dio vježbi socijalne snošljivosti izvode svi kandidati zajedno, dio se izvodi u paru, a vježbe poslušnosti izvodi svaki kandidat zasebno sa svojim psom.
Ispit počinje predstavljanjem vodiča i psa ispitnom sucu (prijava ispita), a završava očitanjem mikročipa, kao zadnjom vježbom i odjavom ispita ispitnom sucu. Nakon što vodič odjavi ispit, ispitni sudac čita i obrazlaže ocjenu. I čestita kandidatu na uspješno položenom ispitu 😊
Hoćemo li moj pas i ja dobiti potvrdu da smo završili školovanje i položili ispit ?
Da. Hrvatski kinološki savez izdaje posebne knjižice kao dokaz o položenom ispitu.
Kandidati koji žele mogu polagati i ispit stručnosti. Ispit stručnosti je pismeni ispit kojem je cilj educirati vlasnike pasa o temama koje možemo svrstati pod zajednički nazivnik opće kinološke kulture. To su pravila o držanju pasa i postupanju prema njima, zdravlje pasa, socijalizacija, odgoj i školovanje, osnovna znanja o Hrvatskom kinološkom savezu i Međunarodnoj kinološkoj federaciji.
Ispit stručnosti, dakle, nije obavezan, ali nam se u praksi do sada pokazalo da ljudi rado uče i žele ga polagati. Ovaj ispit obuhvaća 2 razine, osnovnu i naprednu i samo napredna podrazumijeva i obavezu članstva u HKS-u. Svim kandidatima koji ga polože HKS dodjeljuje i posebno uvjerenje.
Zainteresirani ?
Javite nam se 😊